Bireysel Sulama Sistemleri Desteklenme Toplantısına Kooperatif Müdürümüz Ufuk CAR Katıldı

Tarım ve Orman bakanlığınca yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Projesi 2019 yılı 15. Etap çalışmalarıyla ilgili olarak uygulama konuları ve hazırlanacak projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere İl Müdürlüğü Gideros Toplantı Salonunda bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantıya; İl Müdürü Osman YAMAN, İl Müdür Yardımcısı Mücahit TEMUR, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan ÇELEBİCAN, Devrekâni İlçe Müdürü Özcan GAZİOĞLU, Daday İlçe Müdürü Engin KOCAOĞLU, Seydiler İlçe Müdürü Orhan ÇANAKÇI, İhsangazi İlçe Müdürü Engin BIYIKLI, Taşköprü İlçe Müdür Vekili Namık KÖŞKEROĞLU, S.S. Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü Ufuk CAR, Kooperatifin Proje Departman Sorumlusu Kamil ARUKAN, Proje Danışmanı Cahit ÇELİKOĞLU ve İl Müdürlüğümüz Proje Yürütme Birimi personelinden konu sorumlusu Mühendis Neşe TARAK ile Mühendis Serkan KOÇ katıldı.

Toplantıda, Bakanlığımız tarafından hazırlanan sulama konulu sinevizyon gösterisinin ardından Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan ÇELEBİCAN; Bireysel sulama sistemleri ile ilgili projenin kapsamı ve süreçleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası özellikle sulamaya yeni açılan alanlarda mutlaka üreticinin projeden faydalanmalarını arzuladıklarını söyledi. Başvuruların 1 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar, il Müdürlüğüne yapılması gerektiğini belirten ÇELEBİCAN, bu yıl başvuru süresinin kısa olması nedeniyle çiftçilerimizin projelerini bu süreye kadar İl Müdürlüğüne ulaştırmaları konusunda hassas olmaları gerektiğini ifade etti. Projeler için. bu yıl da kaynak sıkıntısı olmadığını, alınan tüm projelere destek verilebileceğini vurguladı. Akabinde katılımcılardan uygulamayı düşündükleri sulama projeleri hakkında görüşleri alındı.

PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ PROJE HAZIRLIĞINDA

Devamında; Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü Ufuk CAR; S.S. Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak çiftçilerimizin önünü açmak, onların Tarım ve Orman Bakanlığımızın sunmuş olduğu bu imkândan azami şekilde faydalanmasını sağlamak için bu yılda kooperatif bünyesinde oluşturdukları proje hazırlama ekibiyle çalışacaklarını belirtti. Kendileri açısından tek sıkıntının bu yıl proje hazırlık süresinin kısalığı olduğunu ama bunu telafi etmek için özel çaba sarf edeceklerini söyledi. Kooperatif olarak yağmurlama ve damla sulamaya yönelik tüm malzemeleri tedarik ettiklerini ve proje hazırlığını ücretsiz olarak yaptıklarını söyleyen CAR 2019 yılı basınçlı sulama sistemi çalışmalarının ilimiz için hayırlı olmasını diledi.

PROJE 8 YIL SÜRECEK

Daha sonra İl Müdürü Osman YAMAN; Bireysel Sulama Sistemleri Projesinin ilimiz için önemini vurgulayarak, “Geçen yıl 254 basınçlı sulama sistemleri projesi ile ilk onda yerimizi aldık. Bu yıl daha fazla proje yapma arzusundayız. Zamanın az olması hususu dikkate alınarak daha hızlı gayret etmek zorundayız. Özellikle ilimizde yeni sulamaya açılan alanlarda basınçlı sulama sistemini yaygınlaştırmalıyız. Buna bağlı olarak ta tarımsal ekilişlerimiz ve bitki desenimizi oluşturmalıyız. İlçelerimizden muhtelif tarımsal konularda daha fazla proje üretmelerini istiyoruz. İlimizde uygulamaya başlanacak olan Batı Karadeniz Kalkınma Projesi (KDAKP) için, 5 Mart 2019 tarihinde Ankara’da projenin açılışının yapılacağını, projenin iki aşamalı olarak uygulanacağını ve sekiz yıl süreceğini” söyledi.

Katılımcılarının konu ile ilgili sorularının cevaplanması ve görüşlerinin dinlenmesinin akabinde toplantı sona erdi.